Je Markíza platená Pentou alebo J&T?

Autor: Marián Vašš | 13.2.2012 o 21:51 | (upravené 14.2.2012 o 0:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  38x

Nedalo mi nereagovať na informácie, ktoré odznali v Televíznych novinách TV Markízy z 10. 2. Už headline "Hlas ulice zoslabol. Na protesty Gorila prišlo menej ľudí ako pred týždňom. Rozhádali sa aj organizátori!" mi naznačil, že o protestoch proti Gorile sa Markíza ani náhodou nechystá informovať pochvaľne ani tentoraz. Skôr naopak, opäť som sa mohol "tešiť" na dávanie dopopredia nepodstatných informácii a dezinformovanie.

Začnem tým, čo ma vytočilo najviac a Slovenskom sa rozšírilo ako overený fakt: organizátori na proteste nechceli transparenty proti KDH a sú na túto politickú stranu prepojení. Tu nájdete incident, ako ho zachytila kamera TVjetotak:

http://www.youtube.com/watch?v=q-TUwpb7ugw&feature=related

Ako môžete vidieť, problémom bol pán s megafónom a nie nejaký plagát, ako odznelo nielen na Markíze. Ten pán sa volá Milan Tomkuliak a prvýkrát som ho zaregistroval na druhom proteste. Jeho "účinkovanie" si môžete pozrieť tu:

http://www.youtube.com/watch?v=zC1axVvlpws&feature=g-u-u&context=G2d51a79FUAAAAAAACAQ

Pán Tomkuliak je teda nielen organizátorom dobre známa tvár a práve preto sa mu už počas druhého protestu snažili dohovoriť, aby s výkrikmi cez svoj megafón prestal. Nielen ja som bol z neho riadne znechytení a celý protest jednoducho diskreditoval. Oháňa sa slobodou prejavu, no to, čo robí, je číre zneužívanie protestu na svoje zviditeľnenie. Známi sa stal napríklad aj protestnou hladovkou pred úradom vlády (http://www.reportaze.sk/sprava/543082/byvaly-sef-legislativnej-sekcie-mz-milan-tomkuliak-drzi-hladovku/) a mne evokuje človeka, ktorý sa potrebuje pretŕčať dopredu a mať slovo. Je mi ho aj trochu ľúto, lebo má asi dobré úmysly, no prejavuje ich tak, že to normálnemu človeku lezie na nervy a najradšej by sa ho stránil.

 

Druhý pán, ktorý v danom konflikte vystupuje, je tiež známa firma z prvého protestu. Ako spomína, na ňom mu bolo umožnené vystúpiť:

http://www.youtube.com/watch?v=7EHZoOc6gGA

Už po pozretí prvej polovičky príhovoru pána Kopasa so mnou asi bude súhlasiť väčšina, že by teda mal vystupovať akurát tak vo filmoch pre pamätníkov.

 

No ale späť k tomu, čo som chcel povedať: celý spor vôbec nebol o transparente ako sa snažili naznačiť aj iné média okrem Markízy. Spor bol s pánom Tomkuliakom, ku ktorému sa neskôr pridal pán Kopas. Transparent bol vztýčený počas celého protestu, ako môžete vidieť aj na niekoľkých (aj mojích) fotkách:

https://plus.google.com/u/0/photos/103117722745805216993/albums/5707590476033046129/5707590580743233842

 

Skutočnosť je teda o dosť odlišná, ako to vykreslila Markíza. Organizátori sa primárne nesnažili zabrániť transparentu proti KDH, ale indivíduám diskreditovať celú akciu. Ak aj sú prepojení na KDH, tak im slúži ku cti, že to nedávajú najavo a spomínaný spor vôbec nebol o tom, ako sa vehemente snaží naznačiť Markíza. To by sa ale žurnalistika na Slovensku musela robiť profesionálne a nie buď úmyselne tendečne alebo vyslovene amatérsky na úrovni základnej školy.

 

Čo sa týka druhej časti o poklese účasti sa dá súhlasiť a nemal by som proti nej absolútne nič, keby ho Markíza prezentovala ako všetky ostatné média. Pokles protestujúcich na treťom proteste bol v porovnaní s druhým značný. Je to však tá informácia, ktorá má odznieť ako nosná? Neviem ako Vás, ale mňa úbytok ľudí na proteste absolútne neprekvapil. Nemusím byť vyštudovaný sociológ, aby som po prvom proteste a ohlase naň predpovedal, že druhý protest bude masový, na treťom dojde k poklesu z dôvodu, že niektorí ľudia od toho proste čakali "niečo iné" alebo sa len prišli pozrieť s pocitom, že budú súčasťou niečoho veľkého, čo sa nenaplnilo. Rovnako po prvom proteste mi nerobilo problém odhadnúť (a myslím, že nikomu z Vás, kto ste sa nad tým zamyslel), že protestujúcich v prípade, že nedôjde k zmenám, bude len ubúdať. Pri porovnaní TV Markízy s ostatnými médiami je sugestívnosť smerom k znižovanie významu protestov podľa môjho názoru očividná.

 

Viem, že som zatiaľ uviedol veľmi málo dôvodov na evokovanie horeuvedenej otázky. Aby som (nielen) svoje rozhorčenie nad informovaním zo strany Markízy podložil viacerými postrehmi si zjavne budem musieť nájsť viac času. Zatiaľ však len toľkoto..

 

PS: Ešte jednou superstar, ktorá sa stále tlačí k mikrofónu a na treťom proteste skoro dostala záchvat, keď jej to nebolo umožnené, je Henni Racik. Tu je jej vystúpenie na prvom proteste:

http://www.youtube.com/watch?v=JaDTHLJU2Uw

Dúfam, že rozumiete, prečo sa takýmto ľuďom bráni vo vystupovaní na pódiu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?